Usługi Opiekuńcze

Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. 

Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.

Rada gminy określa, w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.

Organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania,
z wyłączeniem usług specjalistycznych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób
z zaburzeniami psychicznymi.
Środki przeznaczone na realizację zadania: 7 413 700 zł.
Termin realizacji: 1.01.2025 – 31.12.2025

Usługi opiekuńcze świadczone są osobom, które  z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (usługi gospodarcze) oraz opieki higienicznej (usługi pielęgnacyjne).
Usługi świadczone są we wszystkie dni tygodnia, również w dni świąteczne i wolne od pracy,
w różnym wymiarze godzin, w miejscu zamieszkania klienta, przez opiekunki z odpowiednim przygotowaniem.
W 2025 roku zadanie realizowane jest przez 3 podmioty: PKPS, PCK oraz Fundację Agencji Służby Społecznej z siedzibą w Warszawie.

Zakłada się, że wsparciem objętych zostanie ok. 720 osób i zrealizowanych zostanie ok. 178 000 godzin usług.